Ettelugemise päev 21. октября LL

Kärla kool tähistas sarnaselt teistele Eesti koolidele kolmapäeval, 20.oktoobril ettelugemise päeva.

Päeva eestvedajaks on Eesti Lastekirjanduse Keskus. Selle aasta teemaks oli mets ning teemavalikul saadi inspiratsiooni vanasõnast „ega mets tühi ole“.

Esimene külaline, kes 4.- 6. klassi õpilastele kooli aulasse ette lugema tuli, oli Triin Reitalu.

Triin on Tartu Ülikooli teadur, kes uurib loodust. Täpsemalt taimi ning seda, mis neid võib mõjutada – näiteks kuidas inimeste tegevus ja kliimamuutused taimedele oma jälgi jätavad.

Loomulikult on Triinule lapsest peale looduses käia meeldinud. Ja raamatki, mida õpilastele ette lugema hakkas, oli tema lapsepõlveaja üheks lemmikutest – Astrid Lindgreni „Röövlitütar Ronja“.

Jutt oli põnev ning selgus, et peale loomade ja puude võib metsas olla veel teisigi olendeid – hallvanakesi. Küsimusteringis tekkis arutelu teemal, et keda õpilased looduses näinud on ning uuriti ka seda, mida teha siis, kui oled metsa ära eksinud.

Teiseks külaliseks oli jahimees Toivo Vaik, kes luges 1.- 3. klassi õpilastele ette üht väga vana – juba 1958. aastal ilmunud Erni Krusteni raamatut „Hilised võililled“. Toivo oli valinud sealt loo siilist ja sellest, kuidas siilil nina kogu aeg märg oli. Miks on siilil nina kogu aeg märg? Sellele teadis Toivo vastust. Samuti oskas ta rääkida väga põnevaid lugusid oma metsaskäikudest. Kohtumisi jäneste, metssigade, põtrade ja teiste loomadega. Loomalugude rääkimisel olid abiks toredad fotod, mida saalisolijad ekraanilt näha said.

Viimaseks külaliseks oli Saaremaa Gümnaasiumi abiturient Martin Vesberg. Tema rääkis 7.- 9. klassi õpilastele aastaringist Saaremaa looduses. Martin on ise juba 11-aastasest peale metsas käinud ning looduses kogetut oskab ta ülihästi fotokaamera abil ka teistega jagada. Nõnda saigi publik nautida Martini suurepäraseid fotosid ja muhedat juttu sinna kõrvale.

Ettelugemise päeva puhul sai aula kaunistuseks üles pandud ka väikene näitus. Toredate, erksate värvidega maalitud geomeetriliste loomade kunstnik on Marily Valkijainen, kes on Kuressaares elav kunstnik.

Arnek Grubnik

Huvijuht