Kui palju avastamist ja tähistamist mahub ühte päeva? 23. veebruar KL

Mis on kool ilma teaduseta või teadus ilma koolita? Ei kujutaks ettegi, et need kaks lahus kõnniks. Täna toimunud teaduskonverents koolis oli suurepärane näide sellest, kuidas kool ja teadus käivad käsikäes. Õpilased esitlesid oma teadusprojekte ja kuulasid teiste inspireerivaid ideid:

• 1. ja 3A. klass esitasid lõbusa õpishow teemal, kuidas tekib höördelekter
  • 2. klass näitas, kuidas teha laavalampi
  • 4. klass tutvustas nelja iseehitatud kõlari prototüüpi ja nendest kostuvat heli – selgus, et kõike väiksem teeb kõige paremat heli
  • 5. klass õpetas meile selgeks õhu omadused
  • 6. klass uuris Kärla kooli ajalugu ja esitlesid osaliselt valmisolevat koolimaja maketti
  • 7. klass selgitas, kuidas puhastada vett ning mis on lahused ja pihused
  • 8. klass tegi soolakunsti
  • 9. klass esitles lausa kahel teemal, milleks olid looduslik patarei (elekter, mida saadakse sidrunitest või kartulitest) ja digitehnoloogia võimekust meie koolis (3D- modelleerimine ja laserlõikur-graveerimist vektorjoonestamise abil).

Teaduskonverentsi teises osas oli meil neli õpilasleiutajat oma prototüüpe esitlemas. Kõigepealt tegi seda 3A. klassi Toomas, kes esitles oma tuleviku taaskasutusprügijaama (TTP). 4A. klassi Mattias tutvustas oma lehekoristusrobotit (LEKO). Kaspar Martin oli oma leiutise täiesti valmis juba ehitanud ja see on kodus juba töös. Ta leiutas küttepuude trossi. Viimasena esitles oma leiutist 2. klassi Jakob, kes mõtles välja robotauto, mis ise reguleerib kiirust vastavalt kiirusepiirangutele ja on ehitatud taaskasutatud jäätmetest, et keskkonda säästa.

Teaduskonverentsi juhtis 6. klassi õpilane Jan-Erik Voojärv, kes sai oma moderaatori tööga suurepäraselt hakkama.

Sellega teadus ei lõppenud, sest teaduskonverentsilt suundusid õpilased oma teadusrajale. Igal klassil oli see erinev.

• 1.- 3. klass tegid erinevaid teaduskatseid (vahu-uss, elektriline liblikas, erinevate kõlarite heli analüüs, vaakum veeklaasis, prototüübi ehitamine) ja said läbida erinavatel teemadel põgenemistube ehk pidasid teadusjahti (matemaatika, tehnika, looduse ja arendavate mängude).
  • 4. klass oli seekord õpetaja rollis ja korraldas kõike seda, milles 1.-3. klass osalesid.
  • 5. klass programmeeris maastikuroboteid, et takistusrada läbida.
  • 6. klass uuris kodusaare loodus-, keskkonna-, sotsiaalteadust, arheoloogiat ja jätkusuutlikkust.
  • 7. klass õppis tundma animatsiooni tegemist, kus tulemuseks valmisid kooli sünnipäevaks animavideod.
  • 8. klass konstrueerisid paberpüramiididest jalgpalli.
  • 9. klass mõtles välja koolimaja siseruume tutvustava mängu.

Ka Kadi raadio tundis meie tegemiste vastu huvi. Keset päeva saime telefonikõne ja olimegi otse-eetris, kus kogu Saaremaa meie tegemistest kuulis.

Peale tordi söömise pausi alustasime päeva kõige pidulikuma osaga – Eesti Vabariigi aastapäeva ja kooli sünnipäeva tähistamisega. Nii nagu juba traditsiooniks saanud, algas see piduliku vastuvõtuga, kus külalised kõndisid mööda punast vaipa koolijuhti ja õpilasesinduse presidenti tervituseks kätlema ning hümni saatel sai aktus avalöögi.

Esinesid mudilas-, laste- ja poistekoor, loeti luuletusi ning peeti kõnesid. Õpilase kõne pidas 7. klassi õpilane Piia Heinla, kes rõhutas, kui tähtis on mitte ainult hoida ja kaitsta oma kodumaad ja kooli, vaid hoida neid ka puhtana. Külalisena pidas kõne abivallavanem Koit Voojärv, sõnumiks, et kui tahtejõud on piisavalt suur, siis saab kõik unistused täide viia. Meie koolijuht meenutas kõnes, mis viimase aastaga tähtsat on juhtunud ning tänas õpilasi, kes järjepidevalt iga päev kallistavad õpetajaid. Lisaks tänas ka neid, kes näitavad eeskuju oma smart-casual riietusstiiliga, mis kooli keskkonda sobib paremini kui spordidress.

See toredalt kulgenud päev andis meile mitte ainult uusi teadmisi ja avastusi, vaid ka sooja ja positiivse tunde. Suur tänu kõigile, kes selle õnnestumisele kaasa aitasid! On hea tunne, et meie koolipäevades on ruumi mitte ainult õppimisele, vaid ka rõõmule, avastamisele ja toredale koosolemisele.

Pildigalerii:

Teaduskonverents https://photos.app.goo.gl/1ZgHfsA5hjbYJ7fG6

Teadusrajad https://photos.app.goo.gl/M9uM5yozaC1M6i9R7

EV aastapäeva ja kooli sünnipäeva pidulik vastuvõtt ja aktus https://photos.app.goo.gl/z8mdH3rRQHGbEQtm6

• 1. ja 3A. klass esitasid lõbusa õpishow teemal, kuidas tekib höördelekter
  • 2. klass näitas, kuidas teha laavalampi
  • 5. klass õpetas meile selgeks õhu omadused
  • 7. klass selgitas, kuidas puhastada vett ning mis on lahused ja pihused
  • 8. klass tegi soolakunsti

• 5. klass programmeeris maastikuroboteid, et takistusrada läbida.
  • 8. klass konstrueerisid paberpüramiididest jalgpalli.
  • 9. klass mõtles välja koolimaja siseruume tutvustava mängu.

Pildigalerii:

Teaduskonverents https://photos.app.goo.gl/1ZgHfsA5hjbYJ7fG6